پلمپ دفاتر قوانین و موازین خاص خود را دارد. در این مقاله از ثبت کوشا ، قصد داریم ، قوانین مربوط به پلمپ دفترهای کاری را بررسی کنیم. بدین وسیله شما را به خواندن ادامه این مطلب دعوت می کنیم.

پلمپ دفاتر

پلمپ دفاتر چیست؟

کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی که صاحب کسب و کار باشند ، نسبت به ثبت سفارش و دریافت دفاتر قانونی پلمب شده سال ۱۴۰۱ شامل دفتر کل و دفتر روزنامه تا پیش از پایان سال جاری اقدام کنند تا از تعلق جرائم مالیاتی جلوگیری شود. دفاتر پلمپ فقط به نشانی ثبتی شرکت ارسال می شود ؛ چنانچه کد پستی ثبتی شما اشتباه باشد یا نشانی شرکت تغییر کرده باشد ، اصلاح کدپستی فقط با ثبت صورتجلسه مجمع عمومی امکان پذیر می باشد.

مراحل درخواست پلمپ دفاتر تجاری در پورتال اداره ثبت شرکت ها

اشخاصی که فعالیت تجاری دارند ، با توجه به سال مالی خود ، این دفاتر را دریافت و تنظیم می‌کنند. برای نمونه اگر سال مالی یک شرکت از برج فروردین تا اسفند همان سال تنظیم شده باشد ، برای دریافت و تکمیل پلمپ دفاتر سال ۱۴۰۰ ، از برج فروردین سال ۱۴۰۰ تا برج اسفند سال ۱۴۰۰ مهلت دارد.

  • نکته!

حتی اگر شرکت یا تاجر در یک سال مالی فعالیتی نداشته باشد ، ملزم می باشد این دفاتر را در زمان قانونی دریافت کند ؛ در ادامه پس از پایان سال مالی ، به مدت ۴ ماه مهلت خواهد داشت که دفاتر را به صورت سفید به اداره مالیات ارائه دهد.

ثبت پلمپ دفاتر الزامی

به موجب ماده 6 قانون تجارت هر تاجری به استثناء کسبه جزء ، مکلف است نسبت به ثبت پلمپ دفترهایی که در ذیل آمده یا دفاتر دیگری که وزارت عدلیه به موجب نظامنامه قائم مقام این دفاتر قرار می دهد ، اقدام کند:

1- دفتر روزنامه

دفتر روزنامه یکی از مهم‌ترین دفترهای تجار است. زیرا اساس تکمیل سایر دفاتر تجاری نیز می باشد. تاجر موظف است کلیه معاملات و مراودات مالی خود را همه روزه ثبت نماید. این مراودات تجاری می‌تواند داد و ستد اوراق تجاری، خرید و فروش، واردات و صادرات باشد. در این دفاتر تمامی رویدادهای مالی به ترتیب تاریخ و با جزئیات، به صورت روزانه ثبت می‌گردد. البته تاخیر در ثبت معاملات تا ۷ روز بلامانع است. به طوری کلی می توان گفت: دفتر روزنامه ، دفتری است که در آن کلیه هزینه های سود و زیان به صورت روزانه درج می گردد.

2- دفتر کل

دفتر کل ، دفتری است که تاجر باید تمامی معاملات خود را هفته‌ای یک بار از دفتر روزنامه استخراج نموده و در این دفتر ثبت نماید. دفتر کل در واقع بیان‌کننده معاملات و مراوداتی است که تاجر در یک هفته انجام می دهد. مندرجات دفتر کل و دفتر روزنامه باید با یکدیگر همسان باشند. به دفتری که در آن ریز هزینه های دفتر روزنامه به صورت هفتگی وارد شود دفتر کل است. ثبت پلمپ دفاتر کل ، الزامی است.

3- دفتر دارائی

دفتر دارایی دفتری است که تاجر باید کلیه اموال منقول و غیرمنقول ،‌ بدهی‌ ، دیون و مطالبات خود را در آن ثبت و امضا نماید. البته امروزه دفتر دارایی کاربرد خاصی ندارد ؛ چرا که به جای آن از ترازنامه استفاده می‌ گردد.

4- دفتر کپیه

دفتر کپیه دفتری است که تاجر باید کلیه مراسلات، مخابرات و صورت حساب‌های صادره خود را در آن به ترتیب تاریخ ثبت کند.

  • نکته!

دفتر کل و دفتر روزنامه الزام به پلمپ قانونی هستند و برای سایر دفاتر نیازی به درخواست پلمپ نمی باشد. همچنین تاجران می‌توانند با توجه به میزان فعالیت خود ، دفاتر ۵۰ برگ ، ۱۰۰ برگ یا ۲۰۰ برگ تهیه نمایند.

پلمپ دفاتر

چنانکه به موجب مواد 11 و 12 قانون تجارت دفترهای روزنامه ، کل و دارائی ، قبل از ثبت هرگونه معامله از طرف نماینده اداره ثبت ، شماره گذاری ، امضاء و پلمپ شود. دفاتر قانونی مورد تایید سازمان امور مالیاتی ، هستند. این دفترها مطابق مقررات مواد ۱۱و ۱۲ قانون تجارت ، مصوب سال ۱۳۱۱ در اداره ثبت اسناد ، همچنین دفتر مشاغل از طرف ادارات امور اقتصادی و دارایی پلمپ می شوند.
امروزه با توجه به ایجاد سیستم جدید اینترنتی ، افراد می توانند از طریق سامانه اداره ثبت شرکت ها درخواست خود را نسبت به ثبت و اخذ پلمپ دفترهای تجاری اعلام کنند.

پلمپ دفاتر چیست و یک نکته مهم که باید به آن توجه کنیم؟!

دفاتر پلمپ ، سالانه دریافت و مطابق با فعالیت‌ها و معاملات شرکت یا تاجر ، تنظیم می‌گردند. این دفاتر علاوه بر سامان دادن به حساب‌ها و جنبه قانونی بخشیدن به آن‌ها ، در امور مالیاتی کاربرد خواهند داشت.

پلمپ در دفترها توسط اداره مالیات انجام می‌ گردد ولی درخواست آن باید به اداره ثبت شرکت‌ها ارائه داده شود. درخواست پلمپ دفتر توسط اداره ثبت به اداره مالیات ارجاع داده می گردد و سپس اداره مالیات، دفاتر را برای متقاضی ارسال می‌نماید.

  • نکته!

دفاتر پلمپ باید به صورت صحیح تنظیم گردند و هرگونه قلم خوردگی یا اشتباه در تنظیم آن می‌تواند تاجر یا شرکت تجاری را با مشکل مواجه نماید. در صورت عدم ارائه پلمپ دفترها تجاری در پایان سال مالی، اداره مالیات جریمه‌های مالیاتی را برای اشخاص لحاظ میکند.

کاربرد پلمپ دفاتر چیست؟

دفاتر پلمپ فقط برای ثبت امور مالی نمیباشند بلکه دارای دو کاربرد اصلی و مهم می باشند:
• یکی از کاربردهای آن برای دریافت کارت بازرگانی میباشد که در واقع این دفاتر یکی از مدارکی هستند که برای اخذ کارت بازرگانی باید ارائه شود.
• پلمپ دفتر در امور مالیاتی میباشد در واقع پس از اتمام سال مالی، دفاتر تکمیل شده هر سال توسط اداره مالیات بررسی میشوند. در نتیجه اگر در زمان مقرر، درخواست پلمپ در دفاتر نداده باشیم و دفاتر خود را تکمیل نکرده باشیم، مشمول جریمه مالیاتی می شویم.

برای دریافت پلمپ دفاتر قانونی سال ۱۴۰۰ از چه زمانی فرصت داریم؟

برای پلمپ دفترهای ۱۴۰۰ تا اسفند ۱۴۰۰ فرصت میباشد. برای جلوگیری از شلوغی سامانه‌ در پایان سال مالی، هرچه زودتر نسبت به پلمپ دفترهای ۱۴۰۰ خود اقدام نماید تا با مشکل یا رد احتمالی دفاتر روبرو نگردید.

پلمپ دفاتر چقدر طول می‌کشد؟

درخواست پلمپ برای دفاتر در کمتر از یک روز انجام می‌ گردد. پس از ثبت درخواست هم حدود ۱۰ الی ۱۵ روز کاری زمان می‌برد تا دفاتر توسط اداره پست برای شخص حقیقی یا حقوقی ارسال گردد