در صورتی که قصد نقل و انتقال سهام شرکت را دارید ، پیشنهاد می دهیم برای دریافت اطلاعات کافی و آشنایی با قوانین این پروسه این مطلب از مقاله ثبت کوشا را مطالعه کنید.

نقل و انتقال سهام

نقل و انتقال سهام شرکت چیست؟

اگر بخواهیم سهام ها را ازحیث قابل انتقال بودن یا نبود بررسی کنیم ، به دو دسته تقسیم می شوند. برای نمونه ، خرید سهام یک شرکت توسط خود آن غیر مجاز است. یا آن که مدیران شرکت ملزم به خرید سهام به اندازه­‌ای باشند که در مجامع عمومی شرکت دارای حق رای باشند.

این سهام به عنوان ضامن خسارت­‌های وارد شده از سوی مدیران است که در دوران مدیریت خود این خسارت ها را به شرکت وارد کرده اند و تا زمان پرداخت کامل بدهی ، مجاز به انتقال آن نیستند. اما انتقال سهام­‌های بانام یا بی­ نام سهامداران به اعضای جدید و قدیم مانعی ندارد. همچنین اجاره سهام، غیرمجاز می باشد ؛ اما رهن سهام شدنی خواهد بود.

چنانچه سهام شما در ردیف سهام­‌های قابل انتقال قرار بگیرد ، برای طی پروسه واگذاری باید مدارکی آماده کنید. این مدارک به شرح زیر هستند:

 • مدارک شناسایی اعضای جدید و قدیم شرکت
 • روزنامه تاسیس و آخرین تغییرات

نحوه واگذاری سهام در شرکت سهامی خاص

واگذاری یا نقل و انتقال سهام در شرکت سهامی خاص بنابر دلایل متعددی انجام می شود ؛ به عنوان مثال:

 • زمانی که یک یا چند نفر از سهامداران تصمیم به خروج از شرکت و واگذاری سهام خود به اعضای جدید یا اسبق شرکت نمایند
 • هنگامی که همه سهامداران قصد خروج از شرکت و واگذاری امتیاز آن به متقاضیان دیگری دارند.

در این صورت سهام شرکت نیز باید به اعضای جدید واگذار گردد.

نقل و انتقال سهام در سامانه ثبت شرکت ها برای شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود در جهت تصمیمات خاصی که بعد از ثبت شرکت اتخاذ می شود ، معمولا صورت می پذیرد که یکی از موارد زیر است:

 1. به دلیل افزایش یا کاهش تعداد شرکا خواهد بود
 2. افزایش سرمایه شرکت
 3. تغییر سهام شرکت توسط شرکاء و واگذاری آن به یکدیگر
 4. واگذاری کل سهام در قالب فروش سهام شرکت سهامی خاص

و هر گونه ثبت تغییرات شرکت که در میزان سهام اعضا رخ  می دهد.

نحوه واگذاری سهام در شرکت با مسئولیت محدود

طیققوانین ثبت شرکت ها ، شرکت ها مستلزم هستند واگذاری سهم الشرکه را در دفاتر اسناد رسمی به ثبت برسانند. برای انجام این دستور ، نیازمند دو استعلام از اداره ثبت شرکت ها و اداره دارایی هستید.

نحوه واگذاری سهام بانام

شرکا برای انتقال سهام بانام باید اقدامات زیر را انجام دهند:

صورت جلسه‌­ای مبنی بر انتقال سهام تنظیم و امضا نماید.

به دارایی مراجعه کنند و با پرداخت مالیات انتقال سهام ، گواهی پرداخت سهام را دریافت نماید.

در مرحله بعد باید گواهی مذکور را به اداره ثبت شرکت ­ها تحویل دهند.

پس از طی تشریفات اداری ، سهام واگذار می شود.

نحوه واگذاری سهام بی‌­نام

برای انتقال سهام­‌های بی نام ، تنها نیازمند تنظیم صورت جلسه انتقال هستید ؛ بدین ترتیب از پرداخت مالیات و طی تشریفات اداری معاف می باشید. با تنظیم صورت جلسه بی­‌نام کردن سهام‌­ها ، کار واگذاری آن­ها در زمان کمی انجام می­ پذیرد.

مالیات نقل و انتقال سهام

در صورتی که قصد واگذاری شرکت سهامی خاص را دارید ، ابتدا لازم است صورتجلسه ای تنظیم کنید و پس از آن شخص واگذارکننده به حوزه مالیاتی مراجعه می کند تا برگه مفاصا حساب نقل و انتقال دریافت کند.

برای دریافت برگه مفاصا ، 4% از سهام انتقالی خود را باید به سازمان تحویل دهید. این مبلغ به عنوان مالیات نقل و انتقال محسوب می شود. به عنوان نمونه اگر قصد دارید 100 هزار تومان سهام خود را منتقل کنید ، لازم است 44 هزار تومان را به شرکت سهامی خاص بپردازید ؛ در این صورت گواهی مفاصا دریافت می کنید.

مراحل نقل و انتقال سهام

 1. تشکیل ” مجمع عمومی به طور فوق العاده ” جهت تنظیم صورتجلسه واگذاری سهام به این صورت که شخص قدیم …میزان از سهام خود را به آقای/خانم … واگذار می کند و از شرکت خارج می شود. ( یا سهامش به … میزان کاهش یافته است)
 2. تعیین سمت مدیران و سایر مواردی که با واگذاری سهام شرکت سهامی خاص دچار تغییر قرار گرفته است.
 3. تهیه لیست سهام داران قبلی ، همراه تعداد سهام قبلی و میزان سهام جدید در یک جدول که باید کنار صورتجلسه به تایید و امضای سهامداران برسد.
 4. ارائه یک نسخه از صورتجلسه نقل و انتقال در سهام شرکت سهامی خاص و برگه لیست سهامداران به سامانه صدور قبض مالیات مراجعه و دریافت برگه مفاصا حساب میزان سهام انتقالی که به میزان 4 درصد از میزان سهامی انتقالی باید به مالیات پرداخت کرد و گواهی را تحویل یگیرند.
 5. ثبت نقل و انتقال سهام در سامانه ثبت شرکت ها.
 6. ارسال مدارک به پست از طریق باجه های منتخب پستی.
 7. دریافت پیش نویس آگهی و امضا در اداره ثبت و پرداخت حق الثبت.

نقل و انتقال سهام

تفاوت واگذاری سهام در شرکت سهامی خاص با شرکت سهامی عام

سهامداران شرکت‌های سهامی عام در حوزه انتقال سهام ، اختیار کامل دارند یا به عبارتی ، تام‌الاختیار هستند. بدین ترتیب نیازی به کسب اجازه از هیئت مدیره یا مجامع عمومی نیست. حتی با قید هیچ بند و تبصره‌ای در اساسنامه نیز نمی توان این آزادی را از سهامداران سلب نمود.

در شرکت‌های سهامی خاص نیز چنین اختیار تامی وجود دارد ؛ اما چون تعداد شرکا در شرکت های سهامی خاص نسبت به سهامی عام خیلی کمتر هستند، شرکا می توانند نسبت به ورود و خروج سهامداران حساسیت بیشتری به خرج دهند و با قید یک سری بند و تبصره در اساسنامه، واگذاری سهام را محدود نمایند.

انتقال قهری سهام

انتقال قهری سهام بنابر دلایلی صورت می پذیرد که در حیطه اختیار و اراده واگذارکننده و گیرنده نباشد. به عنوان مثال بعد از فوت یکی از سهامداران، سهم وی به ارث می‌رسد. در این صورت ورثه بدون اینکه بخواهد یا نخواهد صاحب سهم و حق رای شده و در سود و زیان شریک هستند.

در پایان لازم به ذکر است چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید، می توانید از طریق راه های ارتباط با ما، با ثبت کوشا در تماس باشید و از مشاوره تخصصی رایگان کارشناسان بهره مند شوید.