در این مقاله از ثبت کوشا ، قصد داریم در رابطه با فرآیند اخذ جواز تاسیس از اطلاعات مهمی ارائه دهیم. بنابراین اگر شما نیز به دنبال دریافت جواز تاسیس هستید ، پیشنهاد می دهیم در ادامه این مطلب ، با ما همراه باشید.

فرآیند اخذ جواز تاسیس

فرآیند اخذ جواز تاسیس چقدر زمان می برد؟

به طور کلی می توان گفت مدت زمان لازم بر حسب سازمان و مرجع صادر کننده جواز متفاوت می باشد.

 •  این مدت زمان برای جواز صادره از وزارت صنعت و معدن و تجارت به طور متوسط 2 الی 15 روز زمان نیاز دارد.
 •  اما برای اخذ جواز از وزارت جهاد کشاورزی بین ۱۵ الی 30 روز ، زمان نیاز است.
 •  همچنین مدت زمان لازم برای صدور جواز از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ۱ الی ۲ ماه است.

در نظر داشته باشید ، جهت دریافت یک جواز ، باید کالاهایی که با هم سنخیت دارند در آن جواز ذکر گردد ؛ به عنوان مثال می توان گفت مواد غذایی و لوازم الکترونیکی نمی توانند در یک جواز قرار بگیرند.

سوال : از آن جا که هر شخص کدملی منحصر به فردی دارد ، فقط یک بار می تواند در سایت ثبت نام نماید بنابراین چگونه می تواند برای اخذ جواز اقدام کند؟

پاسخ : جواز قابلیت انتقال به دیگر افراد را نیز دارد ؛ بنابراین جهت رفع این مشکل شخص متقاضی می تواند از افراد دیگر جوازی که لازم دارد را خریداری کند.

مدارک مورد نیاز برای طی فرآیند اخذ جواز تاسیس صنایع

مدارک اخذ جواز تاسیس برای اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی با هم متفاوت می باشد :

 •  مدارک لازم برای اخذ جواز شخص حقوقی
 1. کپی اسناسنامه شرکت
 2. کپی شناسنامه وکارت ملی دارندگان حق امضاء
 3. اخذ مجوز ها و انجام استعلامات لازم
 4. کارت پایان خدمت دارندگان حق امضاء
 5. کپی روزنامه رسمی تاسیس شرکت
 6. مهر شرکت
 7. کپی شرکتنامه یا اظهارنامه شرکت
 8. کپی روزنامه رسمی آخرین تغییرات شرکت
 • مدارک لازم برای اخذ جواز شخص حقیقی
 1. اخذ مجوز در صورت لزوم
 2. کپی شناسنامه فرد متقاضی
 3. کارت پایان خدمت فرد متقاضی
 4. کپی کارت ملی شخص متقاضی

جواز تاسیس صنایع به نام چه کسی صادر می شود؟

اول باید مشخص کنید که قرار است برای شرکت راه اندازی شود یا برای شخص، در صورتی که برای شرکت خاصی باشد، جواز به صورت حقوقی و به نام شرکت یا موسسه صادر می گردد و در غیر این صورت جواز به صورت حقیقی و به نام شخص متقاضی صادر می گردد.

شرایط باطل کردن جواز تاسیس چیست؟

تنها مالک می تواند ، جواز اخذ شده را باطل کند. البته لازم به ذکر است که تمام شدن اعتبار و عدم پیگیری جهت تمدید نیز سبب ابطال جواز می شود.

تفاوت جواز تاسیس حقیقی و جواز تاسیس حقوقی چیست؟

جواز تاسیس صنایع حقیقی و حقوقی از نظر قوانین و کارکرد مشابه میباشند و تفاوتی در آن ها نیست، ولی بانکها برای ارائه تسهیلات به طرح ها و جوازهای تاسیس حقوقی تمایل بیشتری دارند و به همین دلیل است که مشاهده می کنیم وام های بالای یک میلیارد تومان برای جواز حقیقی به ندرت اختصاص میشود.

فرآیند اخذ جواز تاسیس

فرآیند اخذ جواز تاسیس برای ثبت برند

از جمله می توان گفت یکی از مدارکی که اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی برای ثبت برند به آن نیاز دارند، مجوز فعالیت صادره از اتحادیه ها، سازمان ها، وزارت خانه ها و نهادهای قانونی ذی ربط میباشد و یکی از معتبر ترین مجوزهای فعالیتی که برای ثبت برند مورد تایید اداره مالکیت صنعتی است، جواز تاسیس صنایع میباشد.
حتما دقت کنید که برای اخذ برند حتما نیاز به اخذ مجوز خواهید داشت.

سوالات متداول

آیا در طی فرآیند اخذ جواز تاسیس تهیه و ارائه طرح توجیهی الزامی میباشد؟

الزام ارائه طرح توجیهی با توجه به مراجع صادر کننده جواز تاسیس متفاوت است. به عنوان مثال می توان گفت اگر مرجع صادر کننده جواز ، وزارت صنعت ، معدن و تجارت باشد ، نیازی به تهیه و ارائه طرح توجیهی کامل نیست و جواز بر اساس پیش طرح توجیهی صادر می گردد. اما سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بدون تهیه و ارائه طرح توجیهی کامل ، اقدام به صدور این جواز نمی کند.

آیا مدت اخذ جواز تاسیس به صورت حقیقی و حقوقی متفاوت میباشد؟

پاسخ خیر است. حقیقی یا حقوقی بودن درخواست کننده جواز در مدت لازم برای طی مراحل و اخذ جواز نیست. مدت زمان لازم برای اخذ جواز به صورت شخصیت حقیقی و حقوقی کاملا یکسان است.

آیا پس از اخذ جواز تاسیس امکان تولید انبوه کالا و ارائه آن به بازار وجود دارد؟

برای شروع تولید انبوه بر حسب نوع محصول باید مجوزهای بهداشتی و زیست محیطی و استانداردهای اجباری تهیه شود و سپس به اخذ پروانه بهره برداری اقدام کنید.

استعلام جواز تاسیس وزارت صنعت و معدن چگونه است؟

می توانید با مراجعه به وب سایت رسمی صنعت ، معدن و تجارت بارکد روی جواز تاسیس را وارد نموده و استعلام صحت و سلامت جواز خود را بررسی نمایید.

مالیات جواز تاسیس به چه صورت می باشد؟

طبق قانون فرآیند اخذ جواز تأسیس مشمول پرداخت حق تمبراست . اما این مالیات فقط در این زمان تعلق گرفته و در ادامه دیگر مالیاتی به این جواز تعلق نمیشود.
در پایان لازم به ذکر است چنانچه تصمیم به اخذ جواز تاسیس یا ثبت برند دارید و نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید، می توانید از طریق راه های ارتباط با ما، با ثبت کوشا در تماس باشید و از مشاوره تخصصی رایگان کارشناسان بهره مند شوید.