ثبت برند چه مراحلی دارد؟ اگر شما نیز قصد دارید کسب و کار خود را به عنوان یک برند مطرح ثبت کنید ، پیشنهاد می دهیم برای دریافت اطلاعات کافی ، ادامه این مطلب از ثبت کوشا را مطالعه فرمایید. ما در این مقاله در 10 مرحله ، ثبت مراحل برند را با زبانی ساده شرح می دهیم.

ثبت برند

مراحل ثبت برند

1. انتخاب نام برند

اولین و جذابترین مرحله انتخاب نام و علامت تجاری میباشد. در صورتی که با یک نام در حال فعالیت هستید و قصد دارید همان را ثبت کنید باید به مراحله دوم بپردازید. می‌توانید پس از آنکه برند مورد نظر خود را در ایران به ثبت رساندید، آن را در کشورهای خارجی تحت عنوان برند مادرید (WIPO) نیز رجیستر نمایید.

اما در صورتی که هنوز نام تجاری خود را انتخاب نکرده اید باید به دو نکته توجه فرمایید:

  • نامی که انتخاب میکنید نباید قبلا ثبت شده باشد.
  • باید قابلیت ثبت داشته باشد، در غیر اینصورت جزو نام هایی که قابلیت ثبت ندارند، محسوب می شود.

2. استعلام نام قبل از ثبت

باید قبل از اقدام به انتخاب و ثبت نام برند آن را در سامانه استعلام بگیرید در غیر این صورت، ممکن است پس از صرف زمان و هزینه ای که برای انجام مراحل بعدی می کنید با اخطار رد برند مواجه شوید.

  •  اگر در طبقه ای که قصد ثبت برند در آن را دارید برندهای مشابهی پیش از این ثبت شده باشند برند پیشنهادی شما مورد قبول نیست.

 3. مدارک لازم جهت ثبت برند

اسکن مدارک باید ابتدا هنگام نام نویسی در سایت اداره مالکیت بارگذاری شود. در ادامه همین مقاله مدارک لازم برای اشخاص حقیقی و حقوقی متقاضی ثبت لوگو یا برند بصورت کامل و مفصل شرح داده ایم.

4. ثبت اظهارنامه در سایت اداره مالکیت

باید ابتدا وارد وب سایت مالکیت معنوی کشور شوید . سپس به بخض ثبت نام مراجعه کنید. در این قسمت باید مشخصات اولیه را وارد بفرمایید.
بعد از نام نویسی اولیه ، سایت اداره یک برگه به شما می دهد آن را به یکی از دفترخانه های اسناد رسمی برده و جهت تایید ، گواهی امضا حساب دریافت کنید . بعد از تایید حساب کاربری به بخش ثبت اظهارنامه برند مراجعه فرمایید. در این مرحله ، برخی مدارک از جمله کپی شناسنامه ، کپی کارت ملی ، جواز فعالیت ، نمونه برند پیشنهادی در اندازه 6*6 سانتی متر و در صورت ثبت لاتین ، کارت بازرگانی خود را در سیستم آپلود کنید.
اظهارنامه شما توسط سه کارشناس اداره به نوبت بررسی می شود ؛ در صورتی که فاقد نقص باشد برای شما پیامک تایید ارسال می گردد. مدت زمان بررسی پرونده حداقل 10 روز و حداکثر 30 روز است.

5. پرداخت هزینه اظهارنامه در سایت

بعد از اقدام به تکمیل اظهارنامه ، فرمی به شما داده می شود ؛ این فرم حاوی اطلاعات کاربری است. بنابراین مجددا به سامانه مالکیت معنوی مراجعه کرده و اطلاعات فرم را وارد کنید. پس از آن می توانید نام کاربری و پسورد خود را دریافت نمایید.

6. چاپ آگهی تقاضای ثبت در روزنامه رسمی

پس از بررسی اظهارنامه شما اگر برند رجیستر شما بلامانع تشخیص داده شود ، آگهی رجیستر برند شما به روزنامه رسمی ارسال می گردد. این بررسی حدود 10 الی 15 روز ، به طور می انجامد. هزینه روزنامه رسمی برای آگهی درخواست ثبت برند توسط متقاضی پرداخت می شود. این پروسه نیز ممکن است یک هفته زمان ببرد.
پس از یک ماه از چاپ آگهی در روزنامه رسمی در صورتی که هیچ اعتراضی از طرف شخص ثالث صورت نگیرد ، شما می توانید اصل مدارک را به اداره به صورت فیزیکی ارائه نمایید.

  • نکته قابل توجه در این موضوع این است که گفتیم چاپ تقاضای ثبت برند نه چاپ آگهی ثبت برای برند.

از تاریخ انتشار روزنامه رسمی مرحله اول برای اشخاص ثالث ۳۰ روز فرصت وجود دارد که اگر ثبت علامت تقاضا شده را مغایر با حقوق قانونی خود می‌دانند ، نسبت به ثبت آن رسماً اعتراض کنند. اگر در ۳۰ روز اعتراضی به اداره مالکیت ارسال نشد، امکان پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت دوم فراهم می‌شود.
با پرداخت این هزینه حدوداً یک هفته زمان می برد که روزنامه نوبت دوم چاپ و به آدرس شما ارسال گردد. همچنین پرداخت هزینه حق الثبت اقدامی تکمیلی است که باید در این زمان انجام شود.

ثبت برند

7. مراجعه حضوری به اداره مالکیت

اگر بعد از گذشت 30 روز از چاپ روزنامه رسمی، اعتراضی اعلام نشد از طرف کارشناسان مورد تایید واقع می شود و پس از دریافت پیامک تایید لازم است به صورت حضوری به اداره مالکیت معنوی کشور مراجعه نمایید و اقدام به تشکیل پرونده کنید. و باید تمام مدارک اصل یا کپی برابر اصل شده را به همراه داشته باشید.

8. پرداخت حق الثبت برند

بعد از انجام تمام مراحل ذکر شده و بلامانع بودن آن ها، در سامانه ثبت برند به شما اجازه داده می شود که حق الثبت را پرداخت کنید.
هزینه حق الثبت برای یک طبقه :
ثبت برند حقیقی 120 هزار تومان + هر طبقه اضافه 10 هزار تومان
ثبت برند حقوقی 240 هزار تومان + هر طبقه اضافه تر 20 هزار تومان

9. پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت دوم

بعد از طی مراحل بالا و پرداخت حق الثبت در سامانه این مارک به شما تعلق می گردد، اما باید این موضوع به اطلاع عموم برسد. پس برای بار دوم به عنوان آگهی رسمی ثبت علامت تجاری در روزنامه رسمی چاپ می گردد که این مارک در فلان طبقه به نام فلانی ثبت شده است.

10. تحویل گرفتن گواهی 10 ساله ثبت برند

اما آخرین مرحله، با در دست داشتن مدارکی مانند یک نسخه از هر دو روزنامه رسمی نوبت اول و دوم، یک نسخه از اظهارنامه علامت تجاری و ۱۰ نمونه از برند در ابعاد ۶*۶ به اداره مالکیت معنوی مراجعه کنید و ضمن ارائه رسید، می توانید با افتخار سند برند خود را تحویل بگیرید.
اگر پروسه و مراحل ثبت لوگو یا برند رجیستر توسط ثبت کوشا انجام می‌گیرد، هیچ نیازی به مراجعه حضوری شما به اداره مالکیت معنوی وجود ندارد و مواردی نظیر مراجعه به این اداره، تشکیل پرونده فیزیکی، پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت اول و دوم، پرداخت هزینه حق الثبت، مراجعه مجدد به اداره مالکیت، دریافت سند برند و تحویل آن به شما همگی جزء خدماتی است که کارشناسان ثبت برند ما به شما ارائه می دهد.