فعالیتی که در یک شرکت انجام می شود ، مشخص کننده موضوع آن است. به عبارتی دیگر موضوع شرکت مشخص کننده هدف فعالیت شرکت می باشد. موضوع شرکت ، کلیه امور تجاری و غیر تجاری را در بر دارد. برای تغییر موضوع در شرکت قوانینی موجود است که باید از آن ها پیروی نمود. در ادامه این مقاله ، ثبت کوشا اطلاعات بیشتری درباره تغییر موضوع شرکت ارائه می دهد. لذا توجه شما را به ادامه مطلب جلب می نماییم.

تغییر موضوع شرکت

برای تغییر موضوع فعالیت شرکت با مسئولیت محدود ، مجمعی تشکیل می شود که در آن سهام‌داران شرکت‌های سهامی خاص یا دارندگان سهم الشرکه تشکیل می حضور دارند. نام این مجمع ، مجمع عمومی فوق‌العاده است که وظیفه آن ، اتخاذ تصمیم برای انجام تغییرات مهم و بنیادی در شرکت می باشد. این تغییرات تمامی جنبه‌ها را اعم از زمینه فعالیت و چه در زمینه تجارت شامل می گردد. پس باید در نظر داشته باشید که موضوع جدید ، هدف فعالیت شرکت را نمایان می کند .

تغییر موضوع شرکت در شرکت سهامی خاص

از دیگر مسائلی که هویت یک شرکت را نشان می دهد ، موضوع فعالیت آن است. شرکت تنها بر اساس موضوع یا موضوع های درج شده در مدارک ثبتی شرکت ، مانند اساسنامه و آگهی تاسیس اجازه فعالیت دارد ؛ بنابراین اصل فعالیت و آینده کاری آن حول محور موضوع فعالیت ، میچرخد. از این رو لازم است به موضوع آن توجه خاصی داشته باشید.
براساس قانون تجارت در شرکت های سهامی خاص،  بعد از ثبت می توان با تنظیم صورتجلسه  ، ثبت تغییرات موضوع شرکت در شرکت سهامی خاص را به دو صورت زیر انجام می گردد:

 1. تغییر موضوع شرکت
 2. الحاق موضوع فعالیت

تغییر موضوع یعنی موضوع فعلی شرکت از بین رفته و موضوع یا موضوع های جدید جایگزین آن گردد.
لازم به ذکر است که در انتخاب موضوع فعالیت شرکت ، محدودیتی وجود ندارد ؛ از این رو می توان به هر تعداد و نوع ، موضوع جدید برای فعالیت شرکت انتخاب کرد.
اما این استثنا وجود دارد که برای استفاده از موضوع ها و فعالیت های خاص نیازمند اخذ مجوز باشیم. جهت الحاق موضوع یا همان اضافه کردن موضوع فعالیتی دیگر به سایر فعالیت های شرکت نیز ، مانند تغییر موضوع محدودیتی وجود ندراد ؛ حتی اگر موضوع ها در چند حیطه کاری باشد.

تصمیم مربوط به تغییر موضوع شرکت یا الحاق موضوع شرکت ، طی صورت جلسه ای به مجمع عمومی فوق العاده تنظیم و اعلام می گردد.

تغییر موضوع شرکت در شرکت شرکت با مسئولیت محدود

 • تصویر روزنامه رسمی آخرین تغییرات.
 • کپی برابر با اصل مدارک شناسایی کلیه اعضای شرکت.
 • صورتجلسه تغیر موضوع یا الحاق مواردی به موضوع شرکت.
 • فتوکپی آگهی تاسیس و روزنامه تاسیس.
 • ارائه کارت وکالت نامه رسمی در صورتی که شرکا وکالتاَ صورتجلسه را امضا کنند.

نکات قابل توجه با تغییر موضوع شرکت

 • تغییرات در خصوص موضوع فعالیت در کلیه شرکت ها طبق مصوبه مجمع عمومی فوق العاده امکان پذیر است.
 • در صورتی که مجمع با حضور اکثریت سهامداران تشکیل شده است ، رعایت تشریفات دعوت اساسنامه شرکت و مواد لایحه اصلاحی قانون تجارت ماده 99 الزامی میباشد.
 • چنانچه موضوع الحاق شده نیاز به اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح مربوطه داشته باشد لازم می باشد که قبل از اقدام به ثبت صورتجلسه الحاق به موضوع ، مجوزهای لازم اخذ شود.
 • چنانچه موضوع جدید نیازمند مجوز باشد ، باید شماره مجوز در موضوع درج گردد.
 • موضوعی که انتخاب می شود ، باید مشروع و قانونی باشد. از برخی از فعالیت هایی که به موجب تصریح در قوانین جاری کشور توسط اشخاص منع شده است ، می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
 1. خرید و فروش اشیاء عتیقه و میراث فرهنگی و هنری.
 2. ممنوعیت به کارگیری تجهیزات ماهواره ای.
 3. ممنوعیت خرید و فروش و نگهداری مواد مخدر.
 4. ساخت و نگهداری سلاح و مهمات جنگی.
 5. ترویج و آموزش علوم غیر اسلامی و غیر دینی.
 6. شراکت و سرمایه گذاری در قمار و معاملات ربوی و غیر قانونی.
 7. اخذ کمک وجوه برای زلزله زدگان و بلایای طبیعی و حوادث غیر متقرقبه توسط اشخاص حقوقی ممنوع  است.
 8. ساخت ، خرید ، فروش و حمل مشروبات الکلی.
 9. و سایر موارد که منع قانونی و شرعی دارند.
 • در تنظیم الحاق به موضوع یا تغییر موضوع شرکت تدوین موضوعات بازرگانی که جز لاینفک فعالیت هر شرکت می باشد حائز اهمیت است.
 • موضوع فعالیت شرکت های تعاونی به صورت تک موضوعی است.
 • با توجه به قالب شرکت،اعم از سهامی خاص یا با مسئولیت محدود،مراحل تغییر موضوع شرکت متفاوت میباشد.
 • چنانچه موضوع شرکت کلاَ تغییر یابد یا مواردی در آن اصلاح شود یا مواردی به آن الحاق گردد،می بایست بطور کامل در صورتجلسه ذکر گردد.
 • صورتجلسه در چند نسخه تنظیم و کلیه صفحات به امضاء هیات رییسه جلسه می رسد و یک نسخه آن تحویل اداره ثبت شرکت ها می گردد.
 • در صورتی که مجمع با حضور اکثریت سهامداران تشکیل شود اصل روزنامه حاوی آگهی دعوت به همراه صورتجلسه تحویل اداره ثبت شرکت ها می گردد.
 • نام سهامداران حاضر در مجمع و تعداد سهام آن ها در یک لیست نوشته و به امضاء آن ها برسد و هیات رئیسه مجمع صحت آن را تایید و به همراه صورتجلسه تحویل اداره ثبت شرکت ها میگردد.
 • صورتجلسه حداکثر ظرف یک ماه از تاریخ تشکیل جلسه تحویل اداره ثبت شرکت ها می گردد.

تغییر موضوع شرکت

سخن آخر

در انتها ، لازم به ذکر می باشد که هر گاه موضوعی که شرکت برای آن ایجاد شده است ، منتفی شود شرکت خاتمه پیدا خواهد کرد ؛ مانند زمانی که فعالیت شرکت غیر قانونی اعلام می گردد.

در پایان لازم به ذکر است چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید، می توانید از طریق راه های ارتباط با ما، با ثبت کوشا در تماس باشید و از مشاوره تخصصی رایگان کارشناسان بهره مند شوید.