وظیفه انتخاب و تعیین سمت اعضاء هیئت مدیره به عهده صاحبان سهام در شرکت سهامی خاص ، یا دارندگان سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت محدود و اعضا اصلی و علی البدل هیئت مدیره است. در ادامه درباره قوانین نحوه انتخاب مدیران شرکت ، ثبت کوشا اطلاعات کاملی ارائه می دهد. لذا توجه شما را به ادامه مطلب جلب می کنیم.

انتخاب و تعیین سمت اعضاء هیئت مدیره

نحوه انتخاب و تعیین سمت اعضاء هیئت مدیره

تعیین و انتخاب اعضاء هیئت مدیره یا انتخاب مدیران شرکت یا موسسه یا تعیین سمت مدیران شرکت طبق قانون تجارت اداره امور موسسات و شرکت ها بر عهده صاحبان سهام است که در شرکت سهامی خاص یا دارندگان سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت محدود و اعضاء هیئت مدیره که متشکل از اعضاء اصلی و علی البدل می باشد.

مدت زمان انتخاب و تعیین سمت اعضاء هیئت مدیره

اولین هیئت مدیره در شرکت توسط مجمع عمومی موسسین انتخاب می گردد، در شرکت های سهامی خاص تشکیل مجمع عمومی موسسین الزامی نمی باشد،  از این رو اگر مجمع عمومی موسسین در شرکت سهامی خاص تشکیل نگردد اولین هیئت مدیره توسط سهامداران انتخاب می گردد اما در سایر موارد انتخاب اعضاء هیئت مدیره از وظایف مجمع عمومی عادی است.

انتخاب اعضاء هیئت مدیره با اکثریت نسبی است و در مجمع عمومی باید از بین صاحبان سهام این اعضاء انتخاب گردند، در مجمع عمومی موسسین نیز از خریداران سهام هیئت مدیره شرکت با همان اکثریت نسبی انتخاب می گردند. برای انتخاب اعضاء هیئت مدیره هر عضو به تعداد سهامی که دارد حق رای دارد و می تواند تمام آراء را به یک نفر  یا ما بین همه اعضاء تقسیم کند.

مدت مدیریت اعضاء هیئت مدیره در اساسنامه شرکت ذکر می گردد اما در برخی شرکت ها مانند شرکت سهامی خاص  مدت مدیریت اعضاء هیئت مدیره نباید از دو سال بیشتر گردد. در برخی دیگر از شرکت ها مانند شرکت با مسئولیت محدود مدتی برای اعضاء هیئت مدیره ذکر نشده است از این رو ممکن میباشد خود موسسین مدتی برای آن تعیین نمایند و یا تا زمانی که مجمع عمومی عادی برای انتخاب اعضاء هیئت مدیره تشکیل نگردیده است در سمت خود باقی باشند.در شرکت های سهامی بعد از دو سال تا زمانی که مجمع عمومی عادی برای انتخاب مجدد اعضاء تشکیل نگردد، مسئولیت اعضاء باقی می ماند.

نحوه انتخاب و تعیین سمت اعضاء هیئت مدیره در شرکت سهامی خاص

در شرکت سهامی خاص حداقل تعداد اعضاء هیئت مدیره ۳ عضو (حقیقی یا حقوقی) است که متشکل بر اعضاء اصلی و علی البدل است، که می بایست دارای حداقل یک سهم باشند (طبق پیش بینی در اساسنامه) مدیر عامل شرکت با توجه به عدم تعداد سهام در شرکت می تواند خارج از اعضاء هیئت مدیره انتخاب گردد. (مانند پیش بینی در اساسنامه)

نحوه انتخاب و تعیین سمت اعضاء هیئت مدیره در شرکت با مسئولیت محدود

در شرکت با مسئولیت محدود حداقل تعداد اعضاء هیئت مدیره ۲ عضو (حقیقی یا حقوقی) متشکل بر اعضاء اصلی و علی البدل است، که می توانند از شرکاء و یا خارج از شرکاء انتخاب گردند.

نحوه انتخاب و تعیین سمت اعضاء هیئت مدیره در موسسه غیرتجاری

در موسسه غیر تجاری حداقل تعداد اعضاء هیئت مدیره ۲ عضو (حقیقی یا حقوقی) متشکل بر اعضاء اصلی و علی البدل است، که می توانند از شرکاء و یا خارج از شرکاء انتخاب گردند.

نحوه انتخاب اعضاء هیئت مدیره شرکت ها

در شرکت های سهامی انتخاب اولین مدیران توسط مجمع عمومی موسسین و با حضور عده ای از پذیره نویسان که حداقل نصف سرمایه شرکت را تعهد کرده اند، صورت می پذیرد. در دوره های بعدی تعیین سمت اعضا توسط مجمع و هیئت مدیره انجام میشود. بر اساس مفاد ماده ۱۰۷ قانون تجارت هیئت مدیره شرکت های سهامی میبایست از بین صاحبان سهام انتخاب گردد.

در شرکت های با مسئولیت محدود نیز طبق ماده ۱۰۴ هیئت مدیره میتواند از بین شرکاء یا خارج از شرکاء برای مدت محدود یا نامحدود انتخاب می گردد.

برای انتخاب اعضای جدید هیئت مدیره، رعایت ماده ۱۱۱ و ۱۲۶ قانون تجارت و اصل ۱۴۱ قانون اساسی الزامی است. برابر اصل ۱۴۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، کارمندان دولت نمی توانند سمت مدیریت عامل و یا عضویت هیئت مدیره شرکت های سهامی باشند. اگر اعضای شرکت در حین مدیریت، شرایط ذکر شده در قانون را از دست بدهند، هریک از ذی نفعان می تواند با حکم دادگاه عزل ایشان را خواستار باشند.

مدارک لازم جهت تعیین سمت اعضاء هیئت مدیره

  1. مدارک هویتی مدیران و شرکاء یا سهامداران و بازرسین شرکت مورد نظر
  2. مدارک هویتی شرکت از جمله اساسنامه, اظهارنامه, اخرین روزنامه رسمی شخصیت حقوقی, آخرین میزان سهام و سهم الشرکه اشخاص.
  3. انجام رای گیری و انتخاب اعضاء هیات مدیره
  4. درصورت مجوزی بود موضوع اخذ مجوز از مراجع ذی صلاح
  5. درصورتی که یکی از شرکاء یا سهامدارن حقوقی باشد نامه نمایندگی و معرفی شخص نماینده .
  6. درصورتی که جلسه با حضور اکثریت برگزار شود آگهی دعوت روزنامه کثیر الانتشار که به چاپ رسیده .
  7. داشتن حساب کاربری ثنا برای اعضاء هیئت مدیره
  8. داشتن شماره همراه به نام برای کلیه اعضاء هیئت مدیره

تغییر اعضای هیئت مدیره

براساس ماده 111 افرادی که نمی توانند به عنوان مدیر شرکت انتخاب شوند :

ورشکستگانی که طبق قانون ورشکستگی آن محرز شده باشد .افرادی که به دلیل ارتکاب به جرم به منع حقوق اجتماعی و محرومیت از حقوق اجتماعی هستند.سارقان ، کلاهبرداران ، اختلاس گران و کسانی که اموال عمومی را تصرف نموده اند.کسانی که در دولت یک سمتی دارند از رئیس جمهور تا تمام افراد دارای استخدام رسمی هیچ یک نمی توانند مدیر یک شرکت یا موسسه انتخاب شوند.

اگر بدون توجه به این موارد مدیر انتخاب شود طبق قانون پیگرد قانونی دارد و دادگاه به راحتی می تواند مدیر را از سمتش عزل نماید.

در پایان لازم به ذکر است چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید، می توانید از طریق راه های ارتباط با ما، با ثبت کوشا در تماس باشید و از مشاوره تخصصی رایگان کارشناسان بهره مند شوید.