ثبت کوشا در این مقاله قصد دارد درباره انتخاب بازرس شرکت به عنوان نماینده قانونی صاحبان سرمایه شرکت اطلاعاتی ارائه دهد. در صورتی که قصد دارید در این باره اطلاعات کافی بدست آورید ، پیشنهاد می دهیم در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

انتخاب بازرس شرکت

انتخاب بازرس شرکت چیست؟

بازرسین نماینده قانونی صاحبان سرمایه شرکت می باشند ، که توسط مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده صاحبان سهام به منظور نظارت بر عملکرد مدیران تعیین می گردند. هر شرکت سهامی می تواند دو بازرس داشته باشد که تعداد آن را اساسنامه تعیین می نماید. انتخاب بازرس شرکت از رکن های تاثیرگذار و اصلی در شرکت های سهامی است. سهامداران شرکت ها که صاحبان اصلی شرکت هستند، برای مدیریت بهتر و باکیفیت امور شرکت ، هیئت مدیره ای را منصوب می کنند که با توجه به اختیارات وسیع آنان لازم می گردد افراد دیگری بر این هیئت نظارت کنند و گزارشی از عملکرد امور شرکت و هیئت مدیره به سهامداران تقدیم کنند. بنابراین انتخاب افرادی با عنوان بازرس از مهمترین امور بعد از ثبت شرکت یا در حین ثبت شرکت است.

بازرس موظف میباشد با توجه به اساسنامه شرکت و مصوبات مجمع عمومی بطور مستمر بر اعمال و تصمیمات مدیران نظارت و نقطه نظرات خویش را در قالب گزارش مکتوب سالیانه تهیه و به مجمع عمومی ارائه دهد.بر این اساس بازرس اختیار دسترسی به تمامی اسناد،مدارک،دفاتر و رسیدگی به حساب های شرکت را خواهد داشت .وی همچنین وظیفه دارد از صحت و سقم گزارش و اطلاعاتی که هیات مدیره در اختیار مجمع عمومی قرار می دهد اطمینان حاصل کند و در صورت بروز هرگونه مغایرت،اطلاعات صحیح را کسب و به مجمع گزارش دهد.

عزل و انتخاب بازرس شرکت

به موجب ماده ی 146 اصلاحیه ی قانون تجارت،مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده باید دو نفر را به سمت بازرس علی البدل و بازرس اصلی نیز انتخاب نماید تا در صورت معذوریت ، فوت ، استعفا ، سلب شرایط یا عدم قبول سمت توسط بازرس یا بازرسان اصلی جهت انجام وظایف بازرسی دعوت گردند. در خصوص انتخاب بازرس علی البدل ، بازرس علی البدل معمولاَ با امضای صورت جلسه مجمع ، قبولی خود را اعلام می کند ولی به دلیل حضور پررنگ بازرس اصلی ، نقش و حضور وی در شرکت ها و مجامع کم رنگ می باشد.

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده در هر زمانی می تواند بازرس یا بازرسان و حتی اولین آن ها را که به شرح فوق انتخاب شده اند ، عزل نماید به شرط آنکه جانشین آن ها را انتخاب کنند.

بنا به تجویز ماده ی 106 قانون تجارت،انتخاب مدیران بازرس یا بازرسان باید طی صورتجلسه ای به مرجع ثبت شرکت ها اعلام شود. در این ماده آمده است که:

در مواردیکه تصمیمات مجمع عمومی یکی از امور ذیل باشد یک نسخه از صورت جلسه مجمع باید جهت ثبت به مرجع ثبت شرکت ها ارسال شود.

1-انتخاب مدیران بازرس یا بازرسان

2- افزایش سرمایه

3-تصویب ترازنامه

طبق ماده 147 اشخاص ذیل نمی توانند به سمت بازرسی شرکت سهامی خاص انتخاب شوند:

1-اشخاص مذکور در ماده ی 111 قانون تجارت(محجورین،ورشکستگان و محرومین از حقوق اجتماعی)

2-مدیران و مدیر عامل شرکت

3-اقرباء سببی یا نسبی مدیران و مدیر عامل تا درجه سوم از طبقه اول و دوم

4-هر شخصی که خود یا همسر از اشخاص مذکور در بند 2 موظفاَ حقوق دریافت می دارد.

وظایف بازرسان شرکت

1-نظارت کلی به عملیات مدیران شرکت در ظرف سال

2-رسیدگی به ترازنامه شرکت

3-دعوت مجامع عمومی در موارد فوری

نکته مهم در خصوص مدت فعالیت بازرسین در ثبت شرکت ها این است که بازرسین برای یک سال مالی انتخاب می گردند. بسته به این که سال مالی شرکت از چه تاریخی شروع و به چه تاریخی ختم می گردد، مدت فعالیت بازرسین متفاوت است. در اکثر شرکت ها و موسسات سال مالی شرکت از اولین روز فروردین ماه شروع و تا آخرین روز اسفند همان سال میباشد که مدت تصدی بازرسین این شرکت ها نیز به همین صورت است.

بازرسان شرکت های سهامی

انتخاب اولین بازرسان در شرکت های سهامی بعد از ثبت شرکت سهامی خاص توسط مجمع عمومی موسسین و طی صورتجلسه که به امضاء کلیه سهامداران انجام میشود  صورت می پذیرد  و باقی بازرسان و برکناری آنان نیز از وظایف مجمع است. تعداد بازرسین در شرکت های سهامی می بایست حداقل دو نفر باشند.

یک بازرس اصلی و یک بازرس علی البدل (با استناد به اساسنامه شرکت سهامی خاص) تا در صورت بروز هرگونه مشکل برای بازرس اصلی، بتواند به صورت موقت وظایفش را به پایان برساند.

می توان گفت ، برابر ماده ۱۵۰ اصلاحی درصورتی که شرکت سهامی دارای چندین بازرس داشته باشد، میبایست کلیه آن ها یک گزارش تهیه نمایند ولی درصورت اختلاف با یکدیگر باید هر یک از اشخاص نظر خود را اعلام کنند و موارد اختلاف را نیز ذکر نمایند.

انتخاب بازرس شرکت

انتخاب بازرس شرکت های مسئولیت محدود

در شرکت های با مسئولیت محدود هنگامی که تعداد شرکا از ۱۲ نفر  بیشتر باشد، شرکت موظف است به تشکیل هیئت نظار می باشد که  از حداقل ۳ نفر تشکیل  می شود و وظایف بازرس را در این نوع شرکت ها برعهده میگیرند.

هیئت نظار را مجمع عمومی شرکاء در اولین سال انتخاب مدیریت خود اعلام می کنند و پس از آن می بایست هر ساله سمت هایشان را تمدید و یا اعضاء جدید را انتخاب کنند. در این نوع شرکت ها هیئت نظار باید از میان شرکاء شرکت انتخاب گردند. اتخاذ تصمیم نیز با اکثریت آراء میباشد.

انتخاب بازرس شرکت های تضامنی

از آنجایی که قانون به تمامی شرکاء شرکت های تضامنی این اجازه را داده است که به صورت مستقیم به مداخله و نظارت امور شرکت پیگیری لازم را انجام دهند ، تعیین بازرس را اجبار کرده است و هر یک از شرکاء می توانند به بازرسی امور شرکت رسیدگی کنند. اما درصورتی که شرکاء بخواهند برای نظارت هر چه بیشتر و بهتر شرکت خود بازرس انتخاب کنند، از نظر قانون این موضوع بلاء مانع است.

در پایان لازم به ذکر است چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید، می توانید از طریق راه های ارتباط با ما، با ثبت کوشا در تماس باشید و از مشاوره تخصصی رایگان کارشناسان بهره مند شوید.