کارت بازرگانی ، مجوزی است که به دارنده آن اعم از شخص حقیقی یا حقوقی داده می شود. براساس مقررات این کارت ، به امر تجارت خارجی  می پردازند  ، اعتبار کارت بازرگانی از تاریخ صدور یک سال است و تمدید آن نیز با ارائه مدارک لازم برای مدت مذکور انجام می گیرد. در ادامه این مقاله از ثبت کوشا ، بیشتر با قوانین ابطال کارت بازرگانی آشنا شوید.

ابطال کارت بازرگانی

انواع کارت بازرگانی

جهت آشنایی با ابطال کارت بازرگانی ، لازم است ابتدا با انواع آن ها آشنا شوید. از این رو پس از شرح انواع کارت های بازرگانی ، در رابطه با تعلیق کارت بازرگانی یا ابطال آن اطلاعاتی ارائه می دهیم.

1- کارت بازرگانی تولیدی صنعتی: با استفاده از این کارت ، متقاضی می تواند مواد و وسایل مورد نیاز خود را در ضمینه ی تولید کالای خود وارد کند و پس از آن صادر نماید.

2- تجاری: برای شخص حقیقی و حقوقی است وشامل صادرات و واردات می باشد.

3- کارت بازرگانی خدماتی : این نوع کارت بازرگانی در زمینه ی خدمات می باشد و برای اشخاص حقوقی است و کالاهایی که وارد می کنند فقط در حیطه فعالیت خود هستند.

4- کارت بازرگانی موردی : اگر شخصی چه حقیقی وچه حقوقی فقط یک بار بخواهد کالای خود را از گمرک مرخص کند می تواند از کارت استفاده کند.

ابطال کارت بازرگانی ممکن است اختیاری یا اجباری باشد.

الف-ابطال کارت بازرگانی اختیاری

شخص حقیقی یا حقوقی می تواند از داشتن کارت بازرگانی منصرف شود و با رعایت موارد و ارائه مدارک با مراجعه به اتاق بازرگانی یا اتاق تعاون و اداره کل صادرات و واردات وزارت بازرگانی در تهران یا بازرگانی استان مورد نظر تقاضای ابطال کارت بازرگانی کند.

ب-ابطال اجباری کارت بازرگانی

طبق ماده 30 قانون امور گمرکی ایران اگر صاحب کارت بازرگانی مرتکب جرم قاچاق شود،  علاوه بر مجازات محکوم به ابطال کارت بازرگانی است. در این صورت کارت شخص بازرگان به طور موقت یا دائم بر حسب مورد باطل می گردد.

ابطال کارت بازرگانی

طبق بند ۶ ماده ۱۰ آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، اعلام کرده است:

به عبارت دیگر اگر بعد از صدور کارت بازرگانی مشخص گردد که دارنده کارت فاقد یک یا چند شرط از شرایط دریافت کارت است و یا بعد از صدور فاقد شرط یا شرایط مذکور گردیده است وزارت بازرگانی می تواند راساً نسبت به ابطال کارت اقدام کند.  در صورتی که این امر برای اتاق بازرگانی یا اتاق تعاون محرز گردد باید موضوع را جهت ابطال به وزارت بازرگانی منعکس نماید. در هر صورت ابطال کارت بازرگانی چه در صورت اختیاری و چه بصورت اجباری توسط اداره بازرگانی(معاون بازرگانی خارجی)وزارت بازرگانی انجام می گردد.

به عبارت دیگر به موجب قوانین گمرکی کشور، کارت بازرگانی مجوزی است که دارنده آن، اعم از شخص حقیقی و حقوقی، می تواند با داشتن آن اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات کالا  نماید.  کارت بازرگانی برای کارهایی نظیر ثبت سفارش و ترخیص کالا، مبادرت به حق العمل کاری در گمرک، صادرات هر نوع کالای مجاز و واردات از مناطق آزاد ضروری میباشد.

مدت اعتبار کارت بازرگانی بر حسب درخواست متقاضیان از یک تا پنج سال است، که در صورت تایید توسط وزارت بازرگانی معتبر می باشد.

ابطال کارت بازرگانی

ليست مدارک مورد نياز جهت ابطال کارت بازرگانی یا تعلیق آن

الف) مدارك مورد نياز جهت ابطال کارت بازرگاني حقيقي
1- تقاضاي شخص در 1 نسخه.
2- گواهي مفاصا حساب دارائي آخرين سال مالياتي جهت ابطال و به همراه داشتن برگه هاي تشخيص و يا قطعي سالهاي 79 به بعد و اظهارنامه مالياتي داراي کد رهگيري سال 1390 الزامي میباشد.
3- گواهي مفاصا حساب بيمه تامين اجتماعي جهت ابطال(در صورت توليدي بودن).
4- اصل کارت بازرگاني.
5- اظهارنامه ابطالي ثبت نام در دفاتر بازرگاني در 1 نسخه از اداره ثبت شرکتها واقع در تقاطع مدرس و ميرداماد.
ب) مدارك مورد نياز جهت ابطال کارت بازرگاني حقوقي
1- تقاضاي شخص در 1 نسخه.
2- گواهي مفاصا حساب دارائي آخرين سال مالياتي جهت ابطال و به همراه داشتن برگه هاي تشخيص و يا قطعي سالهاي 79 به بعد و اظهارنامه مالياتي داراي کد رهگيري سال 1390 الزامي میباشد.
3- گواهي مفاصا حساب بيمه تامين اجتماعي جهت ابطال.
4- اظهارنامه ابطالي ثبت نام در دفاتر بازرگاني در 1 نسخه از اداره ثبت شرکتها واقع در تقاطع مدرس و ميرداماد.
5- صورتجلسه مجمع عمومي براي شرکتهاي سهامي عام، خاص و صورتجلسه هيئت مديره براي ساير شرکتها مبني بر ابطال کارت بازرگاني (در صورت عدم انحلال).
6- تصوير روزنامه رسمي اعلام انحلال شرکت در 1 نسخه (در صورت انحلال).
7- اصل کارت بازرگاني.
ج) مدارك مورد نياز جهت ابطال کارت بازرگاني حقيقي و حقوقي:
1- تقاضاي شخص در 1 نسخه.
2- اصل آگهي روزنامه مفقودي در يکي از روزنامه هاي کثيرالانتشار (نام دارنده کارت ،حقيقي و يا حقوقي  و شماره کارت بازرگاني در روزنامه درج شده باشد) که ابطال و یا تعلیق کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی تهران با ارائه مدارک فوق جهت اشخاص حقیقی و حقوقی امکان پذیرمیباشد و متقاضی می تواند با ارائه مدارک ذکر شده جهت ابطال کارت بازرگانی خود اقدام کند و در کمترین زمان ممکن انجام گیرد و همچنین تعلیق کارت بازگانی اشخاص حقیقی و حقوقی با ارائه مدارک جهت تعلیق کارت بازرگانی امکان پذیر میباشد و متقاضی می تواند جهت تعلیق کارت بازرگانی خود اقدام کند.

درصورت هرگونه سوال راجع به مدارک، می توانید با مشاورین ثبت شرکت کوشا تماس بگیرید تا مشکل شما را در اسرع وقت حل کنیم، کارشناسان ما افتخار دارند در خدمت شما عزیزان باشند.